Arado Ar 76

Arado Ar-76
samolot myśliwski i treningowy

Ar 76

Jednym z najwcześniejszych zamówień C-Amt przy Luftfahrtkommissariat było opracowanie projektu lekkiego, jednomiejscowego myśliwca zwanego Heimatschutzjäger (myśliwiec obrony terytorialnej). Samolot taki miałby bazować, jako element bezpośredniej obrony przeciwlotniczej, w pobliżu miast, fabryk i innych ważnych dla gospodarki lub obronności kraju miejsc. Musiał posiadać dobrą prędkość wznoszenia lekką, prostą i tanią konstrukcję, nie wymagano natomiast od niego dużego zasięgu i wysokiej prędkości poziomej. Jednocześnie samoloty tego typu miały pełnić rolę samolotów szkolnych w zaawansowanym programie szkół lotnictwa myśliwskiego. Zamówienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony niemieckich firm lotniczych i do konkursu stanęły firmy Arado, Focke-Wulf, Heinkel i Henschel. Firma Arado przedstawiła projekt Ar-76.

Pierwszy prototyp Ar-76a (D-ISEN) został ukończony w końcu 1934 roku, następny Ar-76 V2 (D-IRAS) już wiosną 1935 roku. Pierwszy prototyp Ar-76a uległ zniszczeniu w wypadku podczas jednego z pierwszych lotów. Kolejnym prototypem był Ar-76 V3. W ocenie ogólnej był to udany samolot jednak w konkursie zajął dopiero drugie miejsce, a do produkcji seryjnej i na wyposażenie Luftwaffe wszedł jego konkurent Focke-Wulf Fw-56 Stösser. Pomimo tego niewielka seria Ar-76 A została wyprodukowana i dostarczona do Jagdfliegerschulen (Szkoła Pilotów Myśliwskich) wiosną 1936 roku.

 

Dane taktyczno techniczne

Górnopłat ze skrzydłem o konstrukcji drewnianej krytej płótnem, zamocowanym za pomocą zastrzałów do kadłuba, który był mieszanej konstrukcji opartej na szkielecie z rur stalowych pokrytych częściowo blachą, w części tylnej sklejką, a w dolnej płótnem. Silnik rzędowy w kształcie odwróconej litery V chłodzony powietrzem ośmiocylindrowy Argus As 10 C o mocy maksymalnej podczas startu 176 kW (240 KM)

Uzbrojenie: (wersja myśliwska) dwa karabiny maszynowe MG 17 kalibru 7,9 mm z zapasem amunicji 250 naboi na lufę, trzy bomby o wagomiarze 10 typu SC 10, (samolot treningowy) jeden karabin maszynowy MG 17 z zapasem amunicji 250 naboi

Długość - 7,2 m
Rozpiętość - 9,5 m
Wysokość - 2,55 m
Masa własna - 750 kg
Masa całkowita - 1070 kg
Prędkość maksymalna - 267 km/h
Prędkość przelotowa - 220 km/h
Wznoszenie - 432 m/min
Pułap normalny - 6400 m
Zasięg - 470 km

Opis ze strony http://samoloty.webd.pl/index.html

GALERIA